Oferta
Oferta diagnostyczno-terapeutyczna
W ofercie wsparcia w Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka znajdują się zajęcia ze specjalistami takimi jak:
- pedagog,
- surdopedagog,
- oligofrenopedagog,
- tyflopedagog,
- neurologopedia,
- fizjoterapeuta,
- logopeda,
- terapeuta integracji sensorycznej (SI),
- terapeuta EEG Biofeedback,
- terapeuta pedagogiczny,
- terapeuta zajęciowy
CHARAKTERYSTYKA ZAJĘĆ
1. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
to specjalistyczne działania o charakterze terapii pedagogicznej mające na celu korygowanie nieprawidłowości rozwojowych i wychowawczych oraz trudności w uczeniu się.
W szczególności zajęcia korekcyjno-kompensacyjne skierowane są:- do dzieci, które wymagają indywidualnego podejścia,
- do dzieci nieśmiałych, mało samodzielnych,
- do dzieci, które mają problemy w sferze percepcyjno-motorycznej i w sferze emocjonalno-społecznej.
- do dzieci wykazujących problemy z nauką, łatwo rozpraszających się,
- do dzieci z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia),
- do dzieci, które mają problemy ze wzrokiem, słuchem lub z zaburzeniami ruchowymi.
2) Neuroterapia ukierunkowana na procesy uwagi:
Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, polega na monitorowaniu zmian fizjologicznych organizmu i dostarczaniu pacjentowi informacji o tych zmianach. To współczesna metoda neurostymulacji mózgu. Celem terapii Biofeedback jest wykształcenie w pacjencie umiejętności samodzielnej modyfikacji funkcji fizjologicznych na podstawie dostarczanych sygnałów zwrotnych.
Terapia EEG Biofeedback wpływa pozytywnie na:
- procesy poznawcze (minimalizuje dysfunkcje poznawcze) oraz procesy regulacyjne organizm,
- funkcjonowanie w warunkach stresu – zwiększa odporność psychiczną, redukując negatywny wpływ czynników stresogennych co sprzyja efektywnemu działaniu w życiu codziennym,
- sprawność intelektualną - wzrost efektywności w pracy, zwiększenie zdolności zapamiętywania i koncentracji,
- reguluje funkcjonowanie emocjonalne - wycisza nadmierne emocje,
- pozwala radzić sobie z trudnymi sytuacjami,
- likwiduje stany lękowe,
- normuje fazy snu.
3) Zajęcia logopedyczne i neurologopedyczne
Są przeznaczone dla wszystkich dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej o różnym podłożu: upośledzenie umysłowe, autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, niepełnosprawności sprzężone. W pracy z uczniami wykorzystywane są różnorodne metody i ćwiczenia dostosowane do rodzaju niepełnosprawności i zaburzeń mowy poszczególnych dzieci między innymi:
- ćwiczenia ortofoniczne,
- ćwiczenia fonacyjne,
- ćwiczenia logorytmiczne,
- ćwiczenia kształcące słuch fonemowy,
- ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy,
- ćwiczenia artykulacyjne,
- metoda wyjaśniania położenia narządów mowy,
- metoda przekształceń artykulacyjnych,
- metoda mechaniczna,
- ćwiczenia autokontroli słuchowej,
- metoda dotyku i czucia skórnego,
- program językowy Makaton - system gestów i symboli graficznych,
- piktogramy - czyli system komunikacji znakowo - obrazkowej.
4) Pracujemy metodami opartymi o kontakt z ciałem:
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju i w korygowaniu jego zaburzeń. W metodzie Ruchu Rozwijającego ważnym elementem oprócz ruchu jest odczuwanie równowagi, kontakt fizyczny będący źródłem doznań dotykowych.
- Metoda M. CH. Knillów - programy aktywności „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja” stanowią ramy, dzięki którym rozwija się kontakt społeczny, ruch i zabawa. Mogą być wykorzystane do pracy z dziećmi fizycznie niepełnosprawnymi, niesłyszącymi i/lub niewidomymi oraz z dziećmi, z którymi trudno jest nawiązać kontakt (z cechami autystycznymi lub psychotycznymi);
5) Ponadto w ofercie znajdują się:
- Metoda Dobrego Startu - celem metody jest jednoczesne usprawnianie czynności analizatorów wzrokowego, słuchowego i kinestetycznego, a także harmonizowanie wszystkich funkcji psychomotorycznych.
- Metoda krakowska - jest to metoda sylabowa oparta na wspomaganiu pracy lewej półkuli mózgowej (sekwencyjnej) oraz wykorzystaniu zdolności symultanicznych prawej półkuli.
- Metoda werbalno-tonalna - to integracja pomiędzy mową a ruchem. Celem metody werbo – tonalnej jest przełożenie makroruchów całego ciała, na mikroruchy związane z ruchami narządów mowy i wykorzystanie związku jaki pomiędzy nimi zaistnieje.
- Terapia ręki - jest terapią skupiającą się na obręczy barkowej i kończynach górnych. Celem terapii jest rozwijanie i usprawnianie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka, oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Terapia w podejściu całościowym obejmuje ruchomość łopatek i stawów kończyn górnych oraz normalizację napięcia mięśniowego. W zależności od występujących zaburzeń praca opiera się na wzmacnianiu siły mięśniowej kończyn górnych (niezbędnej do podporu), stymulacji czucia powierzchniowego lub głębokiego (dostarczenie bodźców dotykowych), doskonaleniu zdolności chwytu, doskonaleniu kontroli wzrokowo-ruchowej oraz skoordynowaniu pracy oburącz.
- Terapia polisensoryczna - Sala doświadczania świata - podstawowym celem terapii polisensorycznej jest stymulowanie percepcji płynącej ze wszystkich kanałów zmysłowych: wzrokowego, słuchowego, węchowego, dotykowego, smakowego, ruchowego. W tym celu proponujemy atrakcyjne zabawy dostosowane do możliwości percepcyjnych dziecka. Terapia stymuluje rozumienie świata, ma działanie rozluźniające, rozwija kreatywność i poczucie sprawstwa, wpływa na poszerzanie umiejętności manualnych, jest okazją do świetnej zabawy w bezpiecznej i sprzyjającej dla dziecka atmosferze
Pracując z dzieckiem niepełnosprawnym w Sali Doświadczania Świata staramy się wpływać na jego wszechstronny rozwój przede wszystkim poprzez:
- stymulację percepcji wzrokowej,
- stymulację percepcji słuchowej,
- stymulację percepcji dotykowej,
- stymulację percepcji węchowej
- stymulację zmysłu równowagi.
6) Neuroterapia ukierunkowana na funkcje słuchowe: trening słuchowy
Indywidualna Stymulacja Słuchowa (IAS) dr K. Johansena ma na celu poprawę przetwarzania bodźców słuchowych. Przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży, dorosłych z trudnościami
w słuchaniu, mówieniu i pisaniu. Dzieci z trudnościami w przetwarzaniu słuchowym mają problemy z prawidłowym różnicowaniem dźwięków i lokalizacją ich źródła, nie rozumieją wzorców dźwiękowych i mają problemy z rozumieniem mowy zniekształconej czy w hałasie.Diagnoza i terapia: diagnoza w IAS obejmuje szczegółowy wywiad oraz badanie audiometrii tonalnej i testy mowy utrudnionej (w tym test dychotyczny). Kolejnym krokiem jest nagranie indywidualnie dostosowanej płyty – specjalnie filtrowana muzyka instrumentalna nagrywana jest na płytę CD.
7) Integracja Sensoryczna
Terapia ta polega na rozwijaniu prawidłowego odbioru i analizy bodźców dostarczanych z otoczenia poprzez zmysły zewnętrzne (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch)oraz płynące z własnego ciała poprzez zmysły wewnętrzne (równowagi i czucia głębokiego). Jest dla dziecka bardzo atrakcyjna, gdyż ma charakter wesołej zabawy ruchowej. Podczas tej zabawy dostarczane są dziecku takie bodźce, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy (co wiemy z diagnozy). Terapia ta zwana „naukową zabawą” odbywa się w przyjemnej sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i pomoce do stymulacji wszystkich systemów zmysłowych.
8) Terapia ruchem
(usprawnianie kończyn górnych inaczej małej motoryki i dolnych – dużej motoryki)
Terapia ruchem to inaczej kinezyterapia. Celem głównym kinezyterapii jest przywrócenie lub utrzymanie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej. Stosując prawidłowo dobrane techniki i ćwiczenia można przywrócić prawidłową ruchomość w stawach, siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, usprawnić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, korygować wady postawy i nieprawidłowe nawyki ruchowe oraz kształtować równowagę, rozwijać orientację przestrzenną oraz propriocepcję, czyli czucie głębokie własnego ciała.
Terapia poprzez ruch jest procesem wykorzystującym właściwy wzorzec ruchu jako element korekcyjny i naprawczy.
9) Rehabilitacja i fizjoterapia
Rehabilitacja i fizjoterapia skierowana jest do dzieci z:
- zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- chorobami genetycznymi (zespół Downa, dystrofia mięśniowa),
- przepukliną oponowo-rdzeniową,
- rozszczepem kręgosłupa,
- zaburzeniami kostno-stawowymi,
- asymetrią ułożeniową - kręcz szyi,
- wodogłowiem,
- zaburzeniami chodu i koordynacji ruchowej,
- wadami stóp,
-wadami postawy,
- wadami klatki piersiowej,
- zaburzeniami w obrębie kończyn dolnych i górnych.
W rehabilitacji dzieci wykorzystujemy wachlarz technik i metod dobranych indywidualnie do każdego pacjenta.
10) Terapia pedagogiczna dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz niepełnosprawnością intelektualną
Polega na wspomaganiu prawidłowo rozwijających się funkcji i usprawnianiu funkcji zaburzonych tak, aby rozwój dziecka stawał się jak najbardziej harmonijny. Poprzez dobór odpowiednich oddziaływań psycho-pedagogicznych pomagamy dziecku w przezwyciężeniu trudności szkolnych (np. związanych z czytaniem, pisaniem, czynnościami pamięciowymi), a także wiążących się z nimi problemami emocjonalnymi. Terapia przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.
11) Trening Umiejętności Społecznych
TUS, to zajęcia mające na celu poprawę funkcjonowania w sytuacjach społecznych poprzez zmianę zachowań nieakceptowanych na pożądane i społecznie akceptowane.
12) Socjoterapia
Socjoterapia lub terapia społeczna jest metodą terapii zajęciowej, skierowana do osób, które borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi oraz zaburzeniami zachowania.
Metoda leczenia zaburzeń psychicznych polegająca na wykorzystywaniu oddziaływań natury społecznej.
13) Gimnastyka korekcyjna
Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej mają na celu wspomaganie harmonijnego rozwoju ucznia,
w szczególności kształtowanie umiejętności ruchowych, korygowanie wad postawy oraz wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego, a w konsekwencji doprowadzenie sprawności fizycznej do stanu uznanego za prawidłowy.14) Zajęcia ogólnorozwojowe:
Proponowane zajęcia mają szeroki zakres wspierania rozwoju dziecka. Są to zajęcia edukacyjne, które pobudzają działania twórcze, kreatywność, przygotowują do nauki pisania, czytania, kształtują poprawną wymowę, logiczne myślenie, poznawanie i nazywanie emocji, uczą postaw społecznych.
15) Metoda Warnkego
Założeniem Metody Warnkego jest oddziaływanie podczas treningu na zmysły wzroku, słuchu i motorykę ćwiczącego.
Metoda Warnkego umożliwia pracę z dziećmi od 5 roku życia oraz z osobami dorosłymi mającymi problemy w następujących obszarach:
- Trudności w nauce
- Problemy w nauce czytania i pisania
- Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD)
- Problemy logopedyczne
- Problemy osób z grupy ryzyka dysleksji rozwojowej lub u których zdiagnozowano dysleksję
- Problemy w lateralizacji
- Problemy wynikające z przebytych uszkodzeń mózgu (np. po udarze)
- Problemy ze słyszeniem wynikające ze starzenia się układu słuchu.
16) Elektrostymulacja